Віталій ВАСІЛЬЦОВ

 

ВІДЕОФАЙЛИ
ПРИСВЯТА
ВІТАЛІЙ ВАЛЕРІЙОВИЧ ВАСІЛЬЦОВ
16 листопада 1977 – 19 лютого 2014

майстер декоративного садівництва, учасник Революції Гідності, Герой Небесної сотні, Герой України

БІОГРАФІЯ

Народився у селі Гаврилівці Кам’янець-Подільського району Хмельницької області. Віталій сам виріс без батька. Двох синів мама виховувала одна з малолітнього віку – батько помер рано. Віталій закінчив Аграрний університет, стажувався за кордоном, був одним з кращих професіоналів у декоративному садівництві України.

Гуртував навколо себе соціально активних людей, відроджуючи народні традиції. За власні кошти відновив стару криницю загального користування. Безкоштовно, за власною ініціативою, обрізав дерева у селі. Планував з друзями створити у Жорнівці новий дендропарк для прогулянок селян. Не пропускав жодного важливого богослужіння в церкві с. Княжичі. Із дружиною Наталею виховували двох донечок – семирічну Іванку та однорічну Даринку.

“Він був дуже розумним і спортивним, в армії служив у спецназі, я вірила, що він зможе знайти вихід з будь-якої ситуації. Звісно, я боялася за нього, просила не лізти в саме пекло, але як я могла його стримувати, яке я мала на це право в такий час? Він говорив: “Хто, як не я?”

МАЙДАН

На Майдан Віталій Васільцов прийшов після побиття студентів 30 листопада. Їздив з друзями, лишався чергувати вночі, кілька разів під час затишшя приводив туди старшу доньку.

Він неодноразово брав участь у зіткненнях з Беркутом. Його єдиним захистом була будівельна каска. Одного разу гумова куля влучила йому прямо в серце. «Коли чоловік приніс її додому, я сказала: «А якби ж це справжня була?!» А він спокійно: «То було б усе». Це було наче попередження, — згадує Наталя.

18 лютого він поїхав на Майдан рано. Віталій мало не потрапив до рук тітушок. Згодом Беркут розбив скло в його машині та пробив колесо, але він зміг вирватися.

«Я бачила по телевізору, що там робиться, намагалася не набридати йому дзвінками, — згадує дружина. — Зрештою подзвонила. Спитала, чи справді там такий жах, як показують? Він відповів, що ще гірше. Я ще спитала, чи він додому збирається. Сказав, що ні». -розповіла дружина.

Того дня Віталій захищав барикади, передавав бруківку на передову. Біля нього вибухнула граната, і його контузило. Трохи отямившись, Віталій з товаришами поспішили до Михайлівської площі, де збирались тітушки.

Біля Михайлівської тривала сутичка з тітушками. В майданівців кидали світлошумові гранати, почалися постріли. Коли тітушок відігнали, Віталій з побратимами патрулювали вулицю Велику Житомирську.

«Приблизно в 00.50 просвистіли кулі чергою з автомата Калашникова, Віталік почав розвертатися, і в цей момент був зроблений постріл з іншого виду зброї. По звуку це явно чутно. Після ознайомлення з відео більшість експертів-криміналістів підтвердили сотні припущень і коментарів на youtube про те, що постріл був зроблений з будівлі Міністерства внутрішніх справ, 2-4 поверх. Куля увійшла в ліву нижню частину живота і залишилася в тілі» – розповідає друг Віталія.

Герой від пострілу одразу втратив свідомість. Його повезли до лікарні, але лікар сказав, що Віталій не виживе. Серце ще билося, а мозок вже відключився… Друзі повідомили про поранення молодшому братові Віталія. Дружині Наталі подзвонила мати чоловіка. «Готуйся до найгіршого», — сказала вона. Через півгодини серце Віталія Васильцова зупинилось…

Героя Небесної сотні поховали у Жорнівці 21 лютого 2014 року. В останню путь він ішов у вишиванці. Попрощатися з Героєм прийшли десятки людей.

ВШАНУВАННЯ

* 17 лютого 2015 року на території Гавриловецької ЗОШ Рудської сільської ради відбулось урочисте відкриття меморіальної дошки на честь випускника цієї школи Віталія Васільцова.

* 18 лютого 2016 року на місці загибелі Віталія Васильцова встановлено пам’ятну дошку (на фасаді будівлі головного управління МВС України в місті Києві на вулиці Великій Житомирській).

* Меморіальну дошку Віталію Васільцову встановлено на фасаді будівлі Уманського національного університету садівництва у м. Умань Черкаської обл, вул. Інститутська № 1.

* 29 квітня 2017 року створено дендропарк імені Віталія Васільцова в с. Жорнівка, Київської області.

* Гавриловецький навчально-виховний комплекс імені Васільцова Віталія Валерійовича – Героя “Небесної сотні”, Хмельницька область, Кам’янець-Подільський район, село Гаврилівці.

НАГОРОДИ

* Указом Президента України Петра Порошенко № 890/2014 від 21 листопада 2014 року за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народу, виявлені під час Революції гідності Віталію Валерійовичу Васільцову посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена “Золота Зірка”.

* Звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (21 листопада 2014, посмертно) — за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народу, виявлені під час Революції гідності.

* Медаль «За жертовність і любов до України» (УПЦ КП, червень 2015) (посмертно).

* 8 травня 2016 року, під час Служби Божої в соборі Святого Юра у Львові, подвиг Героя було відзначено Грамотою Верховного архієпископа Києво-Галицького Святослава (посмертно).