Сергій КЕМСЬКИЙ

 

НОВИНИ
СТАТТІ ГЕРОЯ
ВІДЕО
ПРИСВЯТА
РОЗСЛІДУВАННЯ
В ПАМ’ЯТІ

 


СЕРГІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ КЕМСЬКИЙ
15 листопада 1981 – 20 лютого 2014

політолог, журналіст, активіст Євромайдану; ГЕРОЙ НЕБЕСНОЇ СОТНІ

 

«На небо погляне вільна людина
З новими думками, творча, нестримна.
Ми стіни проб’ємо з міцного граніту,
Щоб тільки любов панувала у світі!»

Сергій Кемський
16 лютого 2014

Сергій Кемский народився в Керчі. Отримав ступінь магістра політології на філософському факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка. У Києві працював співробітником Інституту політичних та економічних ризиків і перспектив, писав статті для «Української правди», газети «День» та інших видань, перекладав з англійської, вів декілька інтернет-проектів, складав вірші.

“Скiльки проектiв вiн устиг втiлити! – говорить колега Героя Святослав. – Створив портал для анголомовних користувачiв про Україну, органiзував сайт, де юристи надавали безплатну онлайн-консультацiю громадянам. А у планах у нас було створення “зустрiчної пропозицiї” – Сергiй вважав, що за будь-який законопроект можна голосувати лише тодi, коли його вiдкрито обговорили люди, експерти в цiй сферi та автори закону”.

Сергій виступав за пряму демократію, кооперативний рух (став засновником та адміністратором ресурсу “Кооперативний рух”) Шукав найбільш ефективні механізми взаємодопомоги, подолання міліцейського свавілля, контролю за політиками. Був напрочуд правдивою людиною, поставав проти системи хабарництва, мріяв про той час, коли люди перестануть давати і брати хабарі.

«Сергій — це людина­ філософ. Один з тих, хто жив за власними переконаннями, а не лише балачками про них. Це людина, для якої справедливість була понад усе», — згадують близькі друзі.

Герой любив займатися спортом: плавав, катався на роликах, лижах, ходив у гори, мріяв пройти незабаром Карпати і Кримські вершини. Дуже багато читав, любив Маяковського, Шекспіра, Ахматову, Гете. Постійно перечитував історію України.

“Вiн займався трекингом i любив гори – ми планували побiгати по Криму i по Карпатах, – пише в соцiальних мережах Андрiй Роздольський. – Перекладав пiснi Джона Леннона українською мовою. Романтик, iдеалiст – такi люди ставали справжнiми революцiонерами”.

Сергій був прихильником ненасильницького опору. Сам наголошував при цьому, що зброя в його руках – неприпустима річ. Він не хотів воювати, але прагнув змінити на краще рідну країну.

МАЙДАН

“Достатньо почати жити по-іншому!..”

Сергій Кемський приїхав на Майдан 22 листопада 2013 року — на другий день після початку Революції Гідності. Сергій допомагав у створенні організацій взаємодопомоги у Коростені та на Майдані в Києві. На масовому київському мітингу 1 грудня 2013 року йшов у колоні лівих, профспілкових і правозахисних активістів з плакатом проти міліцейського насилля.

Про завдання Майдану як постійного інструменту прямої демократії та громадського контролю написав 19 грудня 2013 року в статті «Чуєш, Майдане?».

На Майдан приїздив часто, брав участь у створенні анархістської «Чорної сотні».

Вірш Сергія, написаний 16 лютого 2014 року, за 4 дні до власної загибелі.

Маяковський – Майдану (за мотивами «Эй!», 1916)

Звично лунає навколо:
Героям слава!
На сцену знов якийсь запроданець вийшов.
Агов!
Майдане,
треба вже
Щось новіше!

Звільніть закатованих бранців -
власні думки
і серця.
Геть проженіть самозванців!
Залиште для себе
Майдан!

Ви так вимагаєте лідера, ніби
В Україні нема тепер козаків.
Козацтво ж є!
Є розум і сила.
Вірте в себе і своїх братів!

Усі країни і континенти,
Усі часи, всі народи
Дарують філософів і поетів,
Вітають борців за свободу.

Ти влучно кидаєш коктейлі,
а я -
не хочу солдатів лякати.
Мішень – це чиновник,
ментівський кат,
а з ним прокурор і суддя.

Так смішно дивитись на крадіїв,
які кричать про закон,
коли справедливість народна
приходить
в домівки до цих персон.

А потім захоплено, як у театрі,
забудеш про звичку спати.
Власноруч запалений мстивий
вогонь
станеш спостерігати.

Під ранок повернешся ти до братів
змученим і щасливим.
На крок ти наблизив спільну мету
Вчинком своїм правдивим.

Зженемо зі сцени зрадливих щурів,
від кожної сотні оберем делегатів.
В Народній Раді буде народ
Вирішувать і виступати.

А потім – минуть гіркі часи,
Покарана буде кожна сволота.
Агов!
Майдане,
Всіх пригноблених
Клич до свободи!

На небо погляне вільна людина.
З новими думками, творча, нестримна.
Ми стіни проб’ємо з міцного граніту,
Щоб тільки любов панувала у світі!

17 лютого, коли ситуація загострилась знову поїхав до столиці. 18 лютого був поранений осколком від гранати в ніс. Допомагав виносити поранених.

Вбитий двома пострілами з автомата 20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській у Києві. Автомат закріплений за бійцем Києвського “Беркуту” Володимиром Тригубцем. Більше про розслідування обставин загибелі та встановлення винних у смерті Сергія Кемського ТУТ – “Розслідування убивства Сергія КЕМСЬКОГО“.

Помер від втрати крові у Жовтневому палаці.

Активістами тіло перенесене до готелю «Козацький», звідки транспортом доправлене на подвір’я Михайлівського Золотоверхого монастиря.

Похований Герой у с. Яблунець, Житомирської області, звідки родом батьки.

Після похорону Сергія пам’ятник Леніну у м. Коростень було демонтовано.

ПРИСВЯТА

* У 2018 році запроваджено щорічний конкурс на відзнаку Героя Небесної Сотні Сергія Кемського. Це конкурс для студентів та аспірантів, які прагнуть досліджувати певні аспекти Революції гідності у наукових дослідженнях з політології, соціології, права, історії, мистецтвознавства.

НАГОРОДИ

* Звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (посмертно) — за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народу, виявлені під час Революції гідності

* Медаль «За жертовність і любов до України» (посмертно)