Справа Ігоря СЕРДЮКА, Володимира КІЩУКА, Сергія ШАПОВАЛА

18 лютого 2014 року після збройного розгону правоохоронцями мирної демонстрації в Маріїнському парку, майданівці відступили на ріг вулиці Інститутської та Кріпосного провулку. Там вони почали будувати барикаду. Група “беркутцівців” з «тітушками» пішла в атаку на барикаду і беззбройні бійці самооборони зустріли їх обличчям до обличчя.

Завдяки відеорозслідувачам Jus Talionis Reconstruction Lab., встановлено, що Ігор СЕРДЮК, Володимир КІЩУК та Сергій ШАПОВАЛ загинули у проміжку від 13:30 до 15:00. Усіх убито свинцевою картеччю із рушниці Форт-500, яку силовики називають «пристроєм для відстрілу гумових куль», хоча вона відстрілює і мисливські набої. Використання таких набоїв під час мирних заходів заборонене українським законодавством.

Кіщука та Шаповала принесли до Будинку Офіцерів, який медики використовували як тимчасовий медпункт

РОЗСЛІДУВАННЯ

23 червня 2016 року про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 41, ст. 340; ч. 4 ст. 41, ч. ч. 2, 3 ст. 365 КК України (в редакції від 07 квітня 2011року); ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 15, п. п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115 КК України, тобто у вбивстві Ігора Сердюка, Володимира Кіщука та Сергія Шаповала було повідомлено діючого поліцейського батальйону поліції особливого призначення ГУ НП України в Харківській області – Олександра БЄЛОВА.

Того ж числа ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва відносно Бєлова було застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 20 серпня 2016 року. На період розслідування відсторонений від посади.

Досудовим розслідуванням встановлено, що Бєлов, “будучи міліціонером відділення № 1 взводу № 2 оперативної роти № 2 БМОП «Беркут» ГУМВС України в Харківській області, підозрюється у вчиненні умисних дій, які полягали у незаконному перешкоджанні проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій, вчинене службовою особою, на виконання явно злочинного наказу, із застосуванням фізичного насильства; умисних дій, які полягали у перевищенні влади та своїх службових повноважень, тобто умисному вчиненні службовою особою – працівником правоохоронного органу, на виконання явно злочинного наказу, дій, які явно виходять за межі наданих їй прав та повноважень, що супроводжувалось насильством, болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілих, діями, які спричинили тяжкі наслідки охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, державним та громадським інтересам; умисних дій, які полягали у вчиненні на виконання явно злочинного наказу закінченого замаху на умисне вбивство двох і більше осіб, способом, небезпечним для життя багатьох осіб, за попередньою змовою групою осіб, але до кінця злочин не було закінчено з причин, які не залежали від його волі; умисних дій, які полягали у вчиненні на виконання явно злочинного наказу, умисного вбивства двох і більше осіб, способом, небезпечним для життя багатьох осіб, за попередньою змовою групою осіб.”

Слідство наводить такі аргументи щодо підозри Бєлова у цих трьох убивствах:

- за Бєловим був закріплений «пристрій для відстрілу гумових куль» (помпова рушниця, яка може стріляти і травматичними, і мисливськими набоями відповідного калібру “Форт-500″;

- у закріпленому за Бєловим “Форт-500″ виявлено сліди свинцю, що свідчить про стрільбу мисливськими, бойовими набоями;

- саме мисливською картеччю було вбито Сердюка, Кіщука та Шаповала (усіх трьох – пострілами в голову, Шаповал мав іще одне поранення у живіт);

- колишній командир роти харківського “Беркуту” Віктор Шаповалов дав свідчення щодо своїх підлеглих, у тому числі Бєлова – про те, що вони отримували рушниці “Форт-500″ та здійснювали з них постріли в демонстрантів; Шаповалов зізнався, що деяким беркутівцям насипали в сумки від противогазів набої зі свинцевою картеччю замість гумових куль. І вони використовували їх для помпових рушниць.

Агенції журналістики даних texty.org.ua вдалось знайти відео з Кріпосного провулку, де зафіксовано стрільбу беркутівців з помпових рушниць по протестувальниках.

- є встановлені очевидці, які були безпосередніми свідками вбивства Сердюка та інших осіб і вказують на Бєлова.

- документально підтверджено знаходження зброї у Бєлова;

- на наданих слідством фотодоказах зафіксований Бєлов зі зброєю, спрямованою у протестувальників.

- також відомо, що у Бєлова проводили два обшуки: навесні та влітку. В квартирі і на роботі у Бєлова виявили мисливські патрони, які були перероблені під боєприпаси, що може свідчити про вчинення ним злочинів і після подій на Майдані.

Окрім убивств, Бєлова підозрюють у завданні вогнепальних поранень більш ніж 20-ти особам – все тією ж мисливською свинцевою картеччю, все з того ж помповика “Форт-500″.

СУДОВИЙ РОЗГЛЯД

17 серпня 2016 року ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва було продовжено строк тримання Бєлова під вартою до 16 жовтня 2016 року включно.

11 жовтня 2016 року слідчий в ОВС першого слідчого відділу управління спеціальних розслідувань Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України Чернов В.В., за погодженням із прокурором другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих управління спеціальних розслідувань Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України Ковальчуком О.П., звернувся до Печерського районного суду міста Києва з клопотанням про продовження Бєлову строку тримання під вартою.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 12 жовтня 2016 року дане клопотання прокурора було задоволено та продовжено ОСОБА_2 строк тримання під вартою до 10 грудня 2016 року включно, без визначення розміру застави. Ухвала ТУТ.

15 листопада 2016 року колегія суддів Апеляційного суду Києва на чолі з Валерієм Лашевичем звільненила Бєлова з-під варти на “нічний” домашній арешт (з 22:00 до 7:00) за місцем проживання. Хоча навіть сторона захисту просила цілодобовий. Ухвала ТУТ. Суддя Лашевич раніше вже приймав аналогічні рішення по беркутівцях, звинувачуваних у розправі над мирними громадянами під час подій зими 2013-14 рр.

18 листопада 2016 року прокурори клопотали про повторне його взяття під варту через «достатню доказову базу його провини».

Водночас, адвокат екс-«беркутівця» Ігор Кореньков стверджує, що слідство не надало достатніх доказів вини Бєлова для взяття його під варту. Також адвокат надав суду документ, у якому вказується, що Бєлов тяжко хворий. Суддя Л. І. Цокол прийняла таке рішення у зв’язку з тим, що на засіданні не було представлено повного тексту рішення Апеляційного суду Києва, яким звільнили з-під варти харківського екс-”беркутівця” Бєлова. Засідання перенесли на 22 листопада. Беркутівця залишили під нічним домашнім арештом.

За весь рік інформацію щодо Бєлова в Реєстрах і ЗМІ ми не знайшли.

19 вересня 2017 року відбувається чергова спроба підготовчого судового засідання у справі групи беркутівців, до якої належить Бєлов.

Ця справа включає два епізоди:

• Вбивства, побиття та низка інших злочинів, вчинених силовиками щодо протестувальників 18 лютого 2014 року у Кріпосному провулку. Обвинувачуються вищезгаданий Олександр Бєлов та Віталій Гончаренко, обидва з Харківського «Беркуту».

• Напад на журналістів на Пісочинському блокпосту в січні 2015 року. Обвинувачуються Віталій Гончаренко, Олександр Костюк та Володимир Ріяко, всі – з Харківського Беркуту.

Із чотирьох фігурантів на нього з’явився лише один — Володимир Ріяко. Адвокат обвинуваченого Олександра Бєлова – Ігор Корєньков повідомив судді, що востаннє говорив з підзахисним кілька місяців тому. Телефона у обвинуваченого буцімто немає, принаймні слідству він повідомив, що принципово ним не користується. Повістки, надіслані судом, пошта повертає назад – адресат їх не отримав.

На цьому ж засідання суддя Мартинов присудив здійснити примусовий привід Олександра Бєлова. Відповідна ухвала направлена до Національної поліції, яка має забезпечити її виконання. Окрім того, з Бєлова мали стягнути штраф за неявку до суду.

Прокурор Олександр Ковальчук заявив, що навряд підсудний виїхав за кордон, принаймні офіційно, адже і прикордонники і Служба безпеки України стверджує у відповідях на запити, що така особа кордон не перетинала.

Станом на 18 лютого 2021 року більше інформації щодо Олександра Бєлова не відомо.

Використана інформація Ольги Худецької, Реєстру судових рішень, сайтів texty.org.ua, hromadske.ua, censor.net.ua.