Справа Олександра ХРАПАЧЕНКА

30 жовтня 2018 року затримали екс-бійця підрозділу спецназу “Омега”, снайпера Дмитра Олександровича ХМІЛЯ. Саме його підозрюють у вбивстві Олександра Храпаченка. Хмілю пред’явили обвинувачення згідно ч.3 ст.365 (перевищення службових повноважень), ч.2 ст.115 (вбивство за обтяжуючих обставин) КК України.

З лав Національної гвардії спецпризначенець був звільнений у грудні 2014 року. На момент затримання працював охоронцем у приватній фірмі.

Його підозрюють у тому, що 20 лютого 2014 року він здійснив умисне вбивство за попередньою змовою із групою осіб способом, небезпечним для життя багатьох людей. Зокрема, встановлено, що 15 лютого 2014 року він отримав табельну зброю і бойові патрони та прибув в урядовий квартал. Його загін у кількості 50 осіб перебував біля бетонних блоків на перехресті вулиць Ольгинської та Інститутської (навпроти Кабміну).

За даними розслідування, куля, якою був вбитий Олександр Храпаченко, мала особливий руйнівний характер. В тілі потерпілого вона зруйнувалася (вибухнула – ред), тому було дуже складно провести балістичну експертизу та ідентифікувати, з якої зброї ця куля була випущена. Тільки у 2018 році експерт Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз чітко вказав, що ця куля була випущена із снайперської гвинтівки ТS.М308, закріпленої за бійцем спецпідрозділу “Омега”, який дислокувався 20 лютого 2014 року на верху вулиці Інститутської, зокрема, на будівлі Кабінету міністрів.

Слідчим навіть вдалось провести експериментальні дії із снайперською гвинтівкою, з якої убили Храпаченка. Зброя не була знищена, вона навіть після звільнення підозрюваного з лав Національної гвардії залишилась у власності цього правоохоронного органу. Слідчим вдалось її вилучити, з нею було здійснено декілька експериментальних відстрілів, потім ці кулі були порівняні з кулею, вилученою із тіла Олександра Храпаченка і було достовірно встановлено, що ця куля була випущена з цієї одиниці зброї, яка була видана під розпис екс-бійцю “Омеги”.

У книзі обліку видачі зброї 15.02.2014 зафіксовано, що він отримував цю зброю для виконання завдань. А здав цю зброю, згідно із записами, 21.02.2014.  Також є огляди місця подій, огляди відеозаписів, де зафіксовано, що Хміль перебував у цьому місці, із цією зброєю.

05 червня 2019 суддя Апеляційного суду м. Києва Денис Масенко змінив запобіжний захід Хмілю з утримання під вартою на цілодобовий домашній арешт з носінням електронного браслета.

А вже 11 червня 2019 Печерський районний суд м. Києва (суддя Смик Світлана Іванівна) пом’якшив запобіжний Дмитру Хмілю з цілодобового на нічний домашній арешт.

16 серпня 2019 року постановою слідчого в кримінальному провадженні, погодженою прокурором, досудове розслідування в кримінальному провадженні зупинено на підставі п. 3 ч.1 ст. 280 КПК України, у зв’язку з наявною необхідністю виконання процесуальних дій у рамках міжнародної співпраці. Зокрема, до Швейцарської конфедерації направлено запит від 12.06.2019 про міжнародну правову допомогу”, – йдеться в тексті клопотання.

Захист Хмеля спробував оскаржити зупинку розслідування, але 21 жовтня суд відмовив йому в цьому.

Підозрюваний за рішенням суду зобов’язаний перебувати під нічним домашнім арештом до 28 листопада і носити електронний браслет контролю.

Згідно з ухвалою Печерського районного суду у грудні 2019 року Дмитру Хмілю змінили запобіжний захід на особисте зобов’язання. Про зміну запобіжного заходу прокурор клопотав через особливості Кримінального процесуального кодексу України, який не дозволяє тримати під домашнім арештом понад 6 місяців на стадії досудового розслідування.

Відповідно до ухвали, кримінальне провадження проти Хміля передано до Державного бюро розслідувань.

Станом на 20 лютого 2021 року виконання запиту про міжнародну правову допомогу компетентними органами Швейцарії триває.

 

Що відомо про Дмитра Хміля?

Підозрюваний – інструктор з підготовки снайперів групи інструкторів окремого загону спецназу з боротьби із тероризмом 14-ї бригади управління Північного ТрК внутрішніх військ МВС України. 18 липня 2013 року він отримав звання підполковника. Дмитро Хміль –  уродженець Вінницької області.

Дмитро Хміль регулярно брав участь у міжнародних змаганнях снайперів і був «зіркою» ЗМІ. У 2010 році він у званні капітана виграв 5-й міжнародний снайперський турнір зі стрільби, випередивши суперників з «Альфи»  СБУ, УБОЗ і ГУР Міноборони.

«Захищав честь» України на стрілецьких змаганнях в Угорщині навіть у 2017 році. Разом з Олександром С. він був визнаний кращою снайперської парою Європи. З чемпіонату світу серед поліцейських і військових снайперів Police and Military Sniper World Cup 2017 вони привезли в Україну перше місце.

Також Дмитро Хміль брав участь в подібних змаганнях у вересні 2018 року в Болгарії в складі пари №21.