Меморіал на Інститутській: зберегти чи зруйнувати

Будівництво меморіального комплексу на Алеї Героїв Небесної сотні перебуває на підготовчому етапі. Нині оформлюються необхідні для будівництва документи. Самі ж роботи, кажуть в Музеї, мають початись після завершення слідчих експериментів щодо розстрілів на Інститутській. Слідчі дії проводить Генеральна прокуратура. Про це повідомляє INSIDER.

Однак, на думку частини родин Героїв Небесної сотні, будівництво меморіального комплексу зруйнує історичну цінність місць, де були вбиті десятки людей.

19 березня вони оприлюднили лист, в якому просять обрати для будівництва Меморіалу інше місце, а Інститутську зберегти в недоторканому вигляді. В листі вказані прізвище 26 представників родин Героїв.

Рідні загиблих також бояться, що будівництво зруйнує докази злочинів, і в разі потреби там неможливо буде провести додаткові слідчі експерименти. (Така потреба виникла в ГПУ на 5-й рік після Революції Гідності. А зараз продовжують затримувати підозрюваних у розстрілах та штурмі протестувальників).

22 березня керівник Музею Ігор Пошивайло провів власну прес-конференцію – у відповідь на брифінг від імені 26 родин, які просять зберегти Інститутську недоторканою. Insider спробував розібратись, що ж саме може бути зруйнованим, а що збережеться на Алеї Героїв Небесної сотні у разі, якщо проект не змінять.

Що буде з деревами?

Дерева на Алеї Героїв Небесної Сотні та поблизу неї можна назвати учасниками Революції Гідності. За ними, так само як і за барикадами, під час застосування силовиками зброї ховались протестувальники. На деяких з цих дерев залишились сліди від куль.

 

Для прокуратури ці дерева – речові докази. Окрім слідів куль, вони показують зону огляду стрілків та можливі сектори ведення вогню. Також дерева слугували і за укриття протестувальникам, яких обстрілювали.

Якщо прибрати дерева – на місцевості виникає зовсім інша картина ймовірних секторів обстрілу, укриттів та зон можливого ураження.

Представники родин Героїв, які 19 березня виступили проти будівництва на Інститутській, категорично проти того, аби ці дерева були знищені.

Музей, відповідаючи на інформаційний запит, надав редакції Insider акт огляду зелених насаджень відповідною комісією КМДА. Комісія провела огляд після звернення Музею і зробила висновок, що будівництву комплексу на Алеї заважають 111 дерев. Частину з них можна пересадити, але 53 збираються вирубати.

 

При цьому із тих, що підлягають зрубуванню – лише 13 сухостоїв. Решта мають добрий чи задовільний стан, кілька – незадовільний.

На питання, чи може Музей гарантувати збереження усіх дерев зі слідами куль, гендиректор Музею Ігор Пошивайло журналісту Insider відповів:

“Насправді деякі з них засохлі. Печерський “Зелендбуд”, який опікується станом дерев, вирішує, чи прибирати це аварійне дерево, чи ні. Але прокуратура просила не прибирати ці дерева без їх участі. Тобто, якщо воно аварійне, рішення приймає прокуратура, а не ми. Ми б хотіли максимальну кількість таких дерев залишити”.

Він додав, що коли виникає суперечка, потрібно приймати рішення по кожному дереву окремо.

Раніше в Музеї заявляли, що для будівництва буде зрубано лише кілька дерев, а ті дерева, які мають сліди від куль, будуть збережені.

Що буде з бруківкою та рельєфом

Бруківку на Алеї Героїв Небесної сотні знімуть тимчасово. На цьому наголосив Ігор Пошивайло. Зберігатиметься вона на території у підрядника. Після проведення частини будівельних робіт її повернуть. Але, визнає пан Пошивайло, – не на те місце, звідки її приберуть.

“Верхня частина від мосту Алеї буде змінена. Там буде висаджена алея. Та бруківка, яка знаходиться на цій ділянці, не залишиться там, де була. Але вся вона буде використана. Зокрема, в нижній частині. Нікуди вона не подінеться – ніхто її не продає і не списує”, – зазначив Пошивайло.

Гендиректор Музею визнає: простір на Алеї Героїв Небесної сотні зміниться – набуде іншої форми згідно з проектом.

“Неможливо створити сучасний проект і зберегти все як є”, – сказав Ігор Пошивайло.

Зазначимо, що це одна із основних претензій тих, хто проти будівництва на Інститутській. Вони не хочуть зміни обстановки, а прагнуть зберегти все в тому вигляді, в якому воно було під час Революції.

Які історичні артефакти зруйнуються чи вже зруйновані

Алея Героїв Небесної сотні є історичною пам’яткою. Це офіційний статус, який

забороняє змінювати та руйнувати предмети, які знаходяться на території пам’ятки та мають історичну цінність.

Родини Героїв Небесної сотні, які підписались під листом про перенесення будівництва, вважають, що цей статус не повинен дозволяти вносити зміни в обстановку Алеї Героїв Небесної сотні. На їх думку, і бруківка, і фасади клумб, і дерева є історично цінними об’єктами.

Сестра Героя та ініціатор звернення про перенесення будівництва Віра Гой у коментарі Insider зазначила, що для неї та інших родичів загиблих, збереження Алеї важливе не тільки як історичної пам’ятки про місце гибелі Героїв. За її словами, збереження Алеї недоторканною, законсервує на довгі роки докази злочинів проти Героїв Небесної сотні.

“Ми бачимо, що ще не завершено слідство, може бути потреба в слідчих експериментах. Для нас найважливіше зараз – щоб слідство довело до завершення кримінальні справи про вбивство наших рідних. Меморіал може будуватись, але так, щоб це не зруйнувало докази злочинів”, – зазначила пані Віра.

Керівник музею Ігор Пошивайло вважає, що опоненти будівництва комплексу мають “абстрактне розуміння захисту історичної пам’ятки”.

“Є пам’яткоохоронна документація, яка чітко визначає предмети охорони. Серед них – місця загибелі. Вони будуть промарковані. Також – сітілайти, які вже зникли, їх не стало. Інші місця – це місця розташування барикад, вони теж будуть промарковані. А також дерева, стовпи зі слідами куль. Фасади, які потрібно відновлювати”, – сказав пан Ігор.

Він вважає, що саме музеєфікація допоможе зберегти та реставрувати ті об’єкти, які зараз частково знищені.

При цьому він запевнив:

“Всі ті об’єкти і предмети охорони, які зазначені в пам’яткоохоронній документації, будуть збережені”.

Insider намагається отримати вказану документації та опублікувати перелік цих об’єктів у наступних матеріалах.

Чому незгода виникла зараз

26 родин, які підписались під листом-зверненням, раніше не мали чіткого уявлення про реалізацію проекту комплексу. На цьому наголосила Віра Гой.

“Ми бачили проект лише частково – зі змодельованих картинок. Вони є частковою візуалізацією проекту і не дають повне уявлення про комплекс”, – зазначила пані Віра.

Вона додала, що зверталась до Музею з проханням надати проектну документацію на ознайомлення родинам. Однак, там її проігнорували.

На сайті Музею дійсно опубліковані лише картинки з частковою візуалізацією проекту.

Пан Пошивайло пояснив:

“Проектна документація – це кілька томів паперів. Ми не можемо її викласти на сайт”.

При цьому керівник музею сказав, що з боку родин Героїв були лише усні звернення. Офіційних запитів не було.

Ігор Пошивайло говорить, що Музей готовий до діалогу з родинами і вважає їх позицію прийнятною. Але тут же додає: вносити зміни в проект вже не можна. І він, попри все, почне реалізовуватись вже після завершення слідчих дій.

 

АРТУР ПРІХНО