Прес-конференція “Розслідування справ Майдану”.

“Рік безкарності” – саме так охарактеризували реальний стан із розслідуванняя злочинів проти протестного руху учасники прес-конференції «Розслідування справ Майдану: рух із швидкістю черепахи». Представники громадських ініціатив та адвокатів постраждалих представили альтернативний погляд на хід розслідування та оприлюднили результати громадського аналізу ефективності роботи органів слідства по цим справам.

У представлених ними матеріалах проаналізований кожен епізод, який розслідується органами прокуратури, починаючи із затримання групи львівських студентів 25 листопада 2013 року аж до масового розстрілу безбройних протестувальників 20 лютого 2014 року.

“Якщо говорити про розслідування вбивств учасників протесту у січні-лютому 2014 року, то відсутність достатнього технічного забезпечення, зволікання із кваліфікацією дій осіб, арештованих ще в квітні 2014 року, саботаж МВС, умисне затягування судового розгляду, – це далеко не повний перелік недоліків слідства, які ми спостерігали у цих справах. – вважає адвокат потерпілих Павло ДИКАНЬ. – Але під час Євромайдану вчинялися й інші злочини. Попри це, є провадження, де за цілий рік не відбулося жодних зрушень по справі. Це і побиття правоохоронцями людей під час подій 1 грудня на вулиці Банковій, і нанесення тілесних ушкоджень 24-м постраждалим під час спроби штурму Майдану 11 грудня і, на жаль, багато інших.”

Окремі справи вже передані до суду. Спостереження на на судових процесах над обвинуваченими в організації чи безпосередньому виконані злочинів під час Євромайдану, здійснює група громадського спостереження «ОЗОН». Сам ОЗОН розпочав моніторинг судових процесів ще в грудні 2013 року, коли почали масово затримувати активістів в Києві та регіонах. Тоді спостерігачі фіксували усі порушення права на справедливий суд та надали переконаливі підтвердження щодо використання судів як інструменту політичних переслідувань.

«Якщо рік назад на лавах підсудних по всій країні сиділи сотні активістів Євромайдану, то сьогодні – поки що десятки тих, хто намагався придушити мирний протест. ОЗОН відслідковує усі такі справи. Дані моніторингу над цієї категорією судових процесів ми оформлюємо у вигляді звітів. Інформація відкрита, тож нею можуть користуватися як сторони процесу, так і судова адміністрація, щоби виправити відзначені нами організаційні недоліки, які істотно впливають на забезпечення права на справедливий суд.» – коментує Валерія РИБАК, координатор групи громадського спостереження «ОЗОН».

Окрема частина звіту стосується розслідування щодо використання ДАІ для переслідування учасників Автомайдану. Так, на даний момент слідством встановлено та ведуться справи стосовно працівників ДАІ, які безпосередньо складали підроблені документи. Понад 30 справ уже передано до суду. Вже винесено 1 обвинувальний вирок. За фактами прийняття суддями неправосудних рішень порушено 20 кримінальних проваджень, але прогрес є лише у 2 справах.

“Завдяки тиску громадськості останнім часом прокуратура активізувалась. Так, ми позитивно оцінюємо дії слідчих стосовно суддів Царевич О.І. та Кицюка В.П. та заяви Генерального прокурора щодо необхідності притягнути до відповідальності осіб, які віддавали злочинні накази і контролювали їх виконання. – резюмує Роман МАСЕЛКО, адвокат Автомайдану. – Тепер справа за тим, щоб втілити ці заяви в життя”.

Адвокати скаржаться на відсутність реальних кроків, які спрямовані на встановлення організаторів переслідувань. Так, справи по інспекторах ДАІ розслідуються як самостійні злочини, тобто слідство вважає, що усі 415 інспекторів ДАІ на власний розсуд (ймовірно на грунті особистої неприязні) сфабрикували протоколи проти учасників протестного руху.

Нічим не можна пояснити і неналежну організацію самого процесу розслідування справ Євромайдану. Попри запевнення вищого керівництва держави про важливість ефективного розслідування усіх злочинів, вчинених під час системного та масштабного нападу на протестний рух, саме розслідування протягом тривалого часу було розсереджено по різним провадженням та здійснювалося різними органами слідства. Відтак жодний слідчий чи прокурор не мав уявлення про загальну картину розслідування та не міг встановити взаємозв’язки між епізодами. Тільки через 10 місяців після початку розслідування у складі Генеральної прокуратури України було створено управління спеціальних розслідувань як єдиний центр з розслідування усіх злочинів, вчинених у період протестних акцій в Україні. Але процесуальні строки розслідування підходять до кінця, тож часу у новоствореного управління лишилося небагато.

“Рік тому Євромайдан SOS публічно звернувся до новипризначених очільників відповідних державних органів щодо їх бездіяльності по збору доказів брутального розстрілу безбройних протестувальників 18-20 лютого. Зараз ми підводимо невтішні підсумки цілого року розслідування і конкретно називаємо системні проблеми та недоліки розслідування, проходячись по кожному епізоду. Ми сподіваємося, що наш аналіз стане в нагоді новоствореному управлінню спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури, яке з грудня 2014 року почало системно займатися справами Майдану.” – заявляє Олександра МАТВІЙЧУК, координатор громадської ініціативи Євромайдан SOS.

Детальніша інформація по звіту та інфографіка доступні за посиланням:

http://ccl.org.ua/news/3333/

З будь-якими питаннями прохання звертатись до Марії Іваник +380507058672, ccl.org.ua@gmail.com

ДЖЕРЕЛО

One thought on “Прес-конференція “Розслідування справ Майдану”.”

  1. 2glowered коментує:

    3released…

Comments are closed.