Що гальмує вшанування Героїв Небесної Сотні на Черкащині?

Байдужість, безвідповідальність чи війна: що гальмує вшанування Героїв Небесної Сотні на Черкащині?
Автор Сергій Макаренко

У період з грудня 2013 по лютий 2014 на Майдані більше сотні українців віддали своє життя за те, щоби країна не опустилась на те дно, куди її активно заганяв Янукович, і, як вже тепер стало зрозуміло, Путін. Невдовзі загиблих назвали Небесною Сотнею, а в містах і селах по всій Україні заявили про наміри увічнити імена полеглих у назвах вулиць і площ та встановити героям пам’ятники і пам’ятні знаки.

У нашій області також зібрались долучитися до цієї ініціативи. Але наскільки наміри і обіцянки збігаються із реальністю? Кореспондент “Вчасно” намагається розібратися, як за минулий рік на Черкащині дотримали слова.

18-22 лютого навіки залишаться в українській історії кривавими плямами. Тоді від куль досі невідомих снайперів на Інститутській загинули десятки протестувальників. 21 лютого 2014 офіційна влада юридично визнала жертвами загиблих мітингувальників. Того ж дня на Майдані відбулося прощання із вбитими, яких в жалобних промовах назвали “Небесною Сотнею”.

Відтоді це словосполучення закріпилось в українськиій мові і стало уособленням мужності, патріотизму та нескореності в поєднанні з трагізмом. На хвилі пост-революційного піднесення українці кинулися було перейменовувати вулиці й площі на честь Небесної Сотні. У Черкасах так звучали пропозиції перейменувати не тільки вулицю остогидлого Леніна на Небесної Сотні, але й Соборну площу – на честь Героїв Майдану, навіть хтось встиг на асфальті нову назву написати. Впродовж зими-весни 2014 року щонайменше 30 вулиць і площ у різних населених пунктах України були названі на честь Героїв Небесної Сотні. У багатьох містах заявили про наміри встановити пам’ятники або ж пам’ятні знаки на честь вбитих, а не так давно Президент Петро Порошенко підписав Указ “Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні”. Згідно з документом, 20 лютого щорічно відзначатиметься як День Героїв Небесної Сотні.

У списку загиблих героїв значаться і 6 імен жителів Черкаської області. Це Максим Горошишин (с.Грушківка, Кам’янський район), Юрій Паращук (Тальне), Юрій Пасхалін (с.Носачів, Смілянський район), Андрій Саєнко (Сміла), Віктор Чернець (с. Подібна Маньківський район), Віталій Смоленський (с.Фурманівка, Уманський район). Читайте також: “Небесна Сотня: Черкаси”: герої не вмирають (фото, відео) У зв’язку з відзначенням Дня Героїв Небесної Сотні, “Вчасно” аналізує, як на Черкащині вшанували полеглих героїв за рік, що минув.

У Черкасах тягне час топонімічна комісія Про перейменування вулиці Леніна, що пролягає в центрі міста, на вулицю Небесної Сотні, мова йде вже давно, черкащани навіть самостійно повісили на вулиці таблички із відповідними написами, але офіційно вона досі носить стару назву. Член міської топонімічної комісії Ігор Волошин запевняє, що причина цього в тому, що комісія довгий час не працювала, а без її роботи перейменування неможливе.

“Спочатку рішення про перейменування вулиці приймається на засіданні топонімічної комісії, потім – на виконкомі, а вже після всього виноситься на сесію міськради, – говорить Ігор Волошин. – До недавна ж топонімічна комісія не працювала. На останньому засіданні я піднімав питання про перейменування вулиць у місті на Небесної Сотні та Героїв Майдану”.

Проблема з перейменуванням вулиці Леніна ще й в тому, що до революційних подій було звернення про перейменування її у Свято-Макарівську. Правда, тоді виконком таку ідею не підтримав. “Можливо, вулицю Леніна буде поділено на дві частини, – продовжує Ігор Волошин. – Одна називатиметься Свято-Макарівською інша – Небесної Сотні. Також, з’явиться вулиця Героїв Майдану, таким чином ми, можливо, перейменуємо Петровського”.

Безвідповідальність топонімічної комісії та байдужість міського голови – це причини того, що в Черкасах досі не з’явилась вулиця Небесної Сотні – так вважає голова обласної ради Валентина Коваленко.

“Я неодноразово хотіла звернути увагу на перейменування вулиці. Те, що в нас досі є вулиця Леніна, а немає вулиці Небесної Сотні – це результат повної безвідповідальності топонімічної комісії. Чомусь це перейменування відсувається на задній план. Мав би оперативніше на це все реагувати і Сергій Одарич: комісію треба було переобрати давно”.

Зазначимо, що новий склад топонімічної комісії міськвиконком затвердив ще в середині грудня цього року. Попередній склад не задовольняв громадськість, його називали “прорадянським”. Новий же склад, схоже, за два місяці роботи не встиг увійти в курс справи і вулиця імені головного радянського вождя й ідеолога комунізму поки що залишається в місті. Дехто з черкасців у гальмуванні процесу перейменування вбачає зацікавленість підприємців, бізнес яких зареєстрований за адресою “вулиця Леніна”.

Зрозуміло, що зміна юридичної адреси потребує коштів. Тим не менш, в Центрі надання адміністративних послуг кореспонденту “Вчасно” розповіли, що ця процедура коштує трохи більше 100 гривень і здійснюється протягом 2-3 днів. “Суб’єкт господарювання чи громадянин не повинен взагалі відчувати наслідки рішення від того, що десь хтось прийняв рішення про перейменування вулиці, – вважає депутат міськради, голова земельної комісії Богдан Колядко. – Будь-які державні органи мають безперешкодно видавати документи та довідки щодо зміни адрес при перейменуванні вулиць. Тож, на мою думку, не може бути перешкод для перейменування чи саме перейменування не може бути проблемою для видачі документів – органи влади мають виконувати свою роботу”.

Голос народу “Вчасно” вирішило поцікавитися і у самих черкащан, що вони думають з приводу затягування перейменування вулиць.

“Проблем декілька, – вважає черкаський активіст Ярослав Лавров, адміністратор Фейсбук-спільноти “Місто на Че”, – Це відсутність довгий час нормального складу топонімічної комісії. Також це інертність влади та громадськості. На мою думку, це основні складові.”

“Таке перейменування абсолютно логічне і на часі вже давно, – каже викладач Черкаського Національного університету імені Богдана Хмельницького Юлія Волинець, – але з нашою бюрократією одного бажання, на жаль, замало. Особисто я вже певний час цю вулицю тільки так і називаю – вулицею Небесної Сотні”.

У Червоній Слободі заважає …Народна рада? Попри давно озвучені наміри, досі не з’явилась вулиця Небесної Сотні і в Червоній Слободі. Голова села Микола Котко запевняє, що проект перейменування розробили ще весною, відразу після революційних подій, але втілити його в життя заважають… місцеві активісти! “Весною на засіданні історико-топонімічної комісії, – каже голова, – ми вже говорили про перейменування ряду вулиць, які зараз носять імена радянських діячів. Вже навіть проект розробили, але наша Народна рада зірвала процес! Вони обдурили та збунтували людей, сказавши, що людям доведеться платити чималі кошти за перейменування. Загалом, хочеться, щоб до перейменування підключилась Верховна Рада, тоді було б легше”. Хто таки перейменував вулиці У деяких населених пунктах на Черкащині перейменування таки відбулося.

За інформацією, що надала нашому виданню обласна рада, центральна площа в селі Леськи тепер носить назву Героїв Майдану, в селі Дубіївка з’явилась площа Героїв Небесної Сотні. Те, що ніяк не можуть зробити черкасці, вдалося здійснити в селах Свидівок і Руська Поляна: замість вулиці Леніна там тепер є вулиця Героїв Небесної Сотні. Варто додати, що із встановленням пам’ятних знаків у Черкасах краща ситуація. У центрі міста на Соборній площі є хрест та інтерактивна стела, присвячені героям. Також в місті біля підніжжя Пагорбу Слави є алея Небесної Сотні і пам’ятний камінь. На Соборній площі і досі стоїть дерев’яна дошка із фотографіями Героїв Небесної Сотні, до якої приносять квіти та лампадки.

У Золотоноші на території Меморіального парку міста встановлено пам’ятник “Героям Небесної Сотні”, а в центрі Чорнобая і в селі Добова на честь героїв встановлено пам’ятні знаки.

На центральній площі селища Маньківка встановлено меморіальну дошку пам’яті героїв Небесної Сотні. Весною 2014 була висаджена алея на честь Небесної Сотні в селі Чорнявка та закладено парк пам’яті у селі Яснозір’я.

Поки що не у всіх населених пунктах на Черкащині, де народилися герої Небесної Сотні, готові слідувати прикладу села Березноватівка, що на Дніпропетровщині. Там, нагадаємо, ще влітку відкрили пам’ятник, присвячений уродженцю села Сергію Нігояну. Так, у Тальнівській гімназії №1 відкрили меморіальну дошку в пам’ять героя Небесної Сотні, колишнього учня школи Юрія Паращука, а в Потаській ЗОШ на Маньківщині встановили меморіальну дошку Віктору Чернецю.

Зараз робота по вшануванню пам’яті героїв Небесної Сотні на Черкащині триває. Поки що наміри увічнити полеглих на Майдані реалізовані в області лише частково, і у більшості міст за рік у цьому плані нічого не змінилось. Чи то війна, яка відводить процес увіковічнення “майданівців” на задній план, чи то просто байдужість і безвідповідальність чиновників, гальмують процес реформ, навіть тих, які стосуються вшанування пам’яті загиблих патріотів.

Джерело

One thought on “Що гальмує вшанування Героїв Небесної Сотні на Черкащині?”

  1. 2usurped коментує:

    2falsetto…

Comments are closed.