Чи будуть покарані винні у загибелі Небесної сотні?

Адвокати та родичі загиблих героїв Небесної сотні вважають, що слідство у справі про смерть їхніх близьких навмисно блокується, а також, що влада саботує офіційне визнання подвигу полеглих за свободу на Майдані.

Слідчі генпрокуратури встановили причетність до розстрілу беззбройних людей на Майдані лише однієї спеціальної роти “Беркуту”, що відкрила вогонь з боку Жовтневого палацу, натомість слідчі експерименти та відеодокументи свідчать про вогонь з кількох точок. Про це на прес-конференції в Києві у середу, 15 жовтня, сказала захисниця родичів Небесної сотні Євгенія Закревська. За її словами, слідчі заявили про підозру і затримали трьох бійців спецроти, включно з її командиром – майором Дмитром Садовником.

Причетність кожного зі затриманих, як сказала Закревська, доводять відеокадри, які зафіксували, зокрема, характерне володіння автоматом Садовника, який не має кисті правої руки і розстрілював людей, натискаючи на спусковий гачок лівою рукою. Колеги Садовника та інші колишні офіцери “Беркуту” кажуть, що серед бійців цього спецпідрозділу крім Садовника немає жодного шульги. З боку МВС, як поскаржилася Закревська, за вісім місяців слідства не спостерігалося жодної допомоги, і навіть були ознаки “перешкоджання Генеральній прокуратурі у розслідуванні цієї справи”.

У причетності майора Садовника до розстрілів не було сумнівів навіть у судді Печерського суду Києва Світлани Волкової, яка випустила екс-беркутівця з-під варти і призначила йому домашній арешт, стверджує Закревська. “Вона не сумнівалася в обґрунтованості заявленої Садовнику підозри. Тому є підстави вважати, що суддя розраховувала на гарантії безпеки та на підтримку її рішення”, – сказала Закревська. Тепер проти судді Волкової порушено дисціплінарне провадження, але вона і далі продовжує вершити долі людей в Печерському райсуді.

Втрата ключового свідка

Після свого звільнення з-під варти, Садовник лишався під наглядом міліції і носив спеціальний браслет на нозі для контролю місця його перебування. Однак, третього жовтня сигнал браслету зник, як і сам Садовник, якого підозрюють у втечі до окупованого Росією Криму. “Перед тим суд тричі відкладався через неявку Садовника на засідання. І лише на третій раз прокуратура зажадала його примусового притягнення, але було вже пізно”, – повідомила Закревська.

Відповідаючи на запитання DW, вона зазначила, що родичі розстріляних були відсторонені від судового засідання і не могли впливати на перебіг процесу. А втрата Садовника, як звинуваченого і свідка, на її переконання, означає неможливість встановити замовників стрілянини по людях на Майдані, оскільки двоє інших затриманих “беркутівців” є рядовими міліціонерами і навряд чи володіють такою інформацією. Секретар громадської організації “Родина Героїв Небесної Сотні” Володимир Бондарчук вважає, що все це було сплановано заздалегідь. “Звільнення під домашній арешт і раптове зникнення Садовника було розігране, як по нотах”, – сказав DW Бондарчук.

Родичі загиблих вимагають справедливості

Родичі загиблих обурені буксуванням слідства. Не менше обурення серед них спричинило “ігнорування президентом ініціативи з нагородження героїв Небесної сотні званням “Герой України”. Бондарчук нагадав, що ще 14 лютого парламент звернувся до виконувача обов’язків президента із закликом нагородити загиблих на Майдані посмертно. Але це звернення було визнане нечинним, оскільки рішення про такі нагороди є прерогативою президентської влади. За словами Бондарчука, без розгляду влада залишала і наступні звернення родичів полеглих або відбувалася формальними відписками.

Член ради громадської організації “Родина Героїв Небесної Сотні” Володимир Голоднюк заявив про свої вимоги до президента Порошенка виконати надані обіцянки. “Я вимагаю встановити і покарати винних, визнати героїзм тих, хто віддав своє життя за волю України, щоби влада була прозорою і чесною, щоби президент відповідав званню президента, а прокурор – званню прокурора. Ми прийшли сюди не як згорьовані родичі, а як громадяни України, які мають право вимагати”, – заявив Голоднюк.

ДЖЕРЕЛО

One thought on “Чи будуть покарані винні у загибелі Небесної сотні?”

  1. 2assessment коментує:

    1unrestrained…

Comments are closed.